Symbolizuje štěstí a dobré vztahy.
S Mimózou jsem se poprvé potkala ve Francii, poprvé „vědomě“. Uchvátila mne. Její vzhled, její vůně, čas jejího květu. A také její název, který pro mě znamená mimózní stav – opojený krásou, vůní, pohybem, tvarem.
Už koncem ledna zdobí okolní kopce košaté keře a stromy, jež jsou pokryty nádhernými žlutými květy. Mimóza je ovšem přitažlivá i bez květu. Její stříbřitě zelená barva, štíhlý tvar, neopadavé lístky, vykrojené a vějířovité s nespočetnými jehličkami – tento celek dokáže při lehkém vánku vykouzlit představení půvabné tanečnice. Je známá svojí nevšední vlastností skládat svoje listy, tvarem podobné kapradině, při každém dotyku.
Planetární korespondence mimózy je Saturn a živel vody. V květomluvě symbolizuje „citlivou duši.“
Akácie má rozrostlou rodinu, existuje jí nepřeberné množství a liší se existenční formou (stromy, keře, dřevoplazné formy), tvarem listů a barvou květů (bílé, růžové či světle žluté).
Akácie sivozelená (Acacia dealbata ) patří k nejznámějším princeznám. Pyšní se silně aromatickými kulatými žlutými květy. Akácie sivozelená roste po celém světě, od Austrálie (odkud pochází) přes Indii, jižní Francii až po Afriku a Karibské ostrovy. Poprvé byla tato žlutá kráska kultivována v jižní Francii na přelomu 19. a 20. stol.
V Čechách se setkáme s její sestrou Citlivkou stydlivkou či Netýkavkou (Mimosa pudica), která pochází z tropických hornatých krajů jihoamerického kontinentu. Rod citlivka zahrnuje asi 490 až 510 druhů. U nás ovšem netančí ve volné přírodě, pouze v květináči.
Co mají společného? Australský původ, a proto byli povýšeni na australské symboly. V australském státním znaku nepřehlédnete klokana rudého, pštrosa emu a když se pozorně zadíváte na pozadí, poznáte větvičky s velkým množstím žlutých kuliček. Ano, jsou to větvičky mimózy, kterou Australané přezdívají zlaté proutí (Acacia pycnantha).
Australští domorodci využívali akácii mnoha způsoby. Některé druhy jim byly potravinou, z jiných připravovali léky. Také z nich vyráběli zbraně, hudební nástroje, palivové dřevo, barviva, provazy či sandály.
Esenciální olej je vhodný pro použití v parfumerii, kosmetice, někdy v aromaterapii. Mimóza je vyhledávaná pro svou sladkou, květinovou vůni s dřevitými podstíny. Má hřejivé a relaxační vlastnosti, pomáhá vyživovat, zjemňovat a uklidňovat zanícenou, mastnou a citlivou pokožku.
Žluté květy mimózy slouží k výrobě žlutého barviva, z lusků a semen se vyrábí zelené barvivo. Z medonosných vonných květů se též připravuje květinová esence, spadající do působnosti Bachovy terapie. Je doporučována v případě negativity. Působí při nespavosti a nervozitě, má antidepresivní a uklidňující účinky.
Slovo mimóza má ještě další významy, mimo rostlinu znamená ženské jméno – Mimóza, zkráceně Moza či Moža – z toho Boža čili Božena. Toto slovo, jak by se mohlo zdát, nevznikloze složeniny Boží žena, ale ze slova mimóza.
Mimóza, alespoň zde v jižní Francii, má jednoho kvetoucího kamaráda, je to Mandlovník. Oba stromy jsou voňavými skvosty lahodícími očím i srdci. Každý rok mě překvapí jejich brzké květenství.
Jaký strom či květ lahodí Tvému srdci?
Zdravím Dášo, krása, já jsem se s mimósou /hostlilis/ poprvé vědomě až supravědomě potkal na začátku tisíciletí v Rodopech. Kůru z kořenů Mimózi jsme vařili spolu s lijanou oboje bylo dovezené z Holandska a před tím Bůh ví odkud. Po 24hodinovém půstu, jsme si jí v noci dali a bylo to celkem dobré až výborné, moje první zkušenost s yage. Ale s touto medicinou styl DoItYourSelf nedoporučuji. Měj se hezky.
Ahoj Máro. Takovou zkušenost s Mimózou nemám. Nechávám se opájeti její krásou a vůní. Dokonce jsem slyšela, že se dá jíst smažená v těstíčku, ještě jsem nezkoušela. Děkuju za sdílení Tvé zkušenosti. Taky se měj moc pěkně.